مقالات

بهترین کود برای زعفران و افزایش گلدهی آن چیست؟

کود برای زعفران

زعفران یکی از گیاهان مهم و با ارزش در دنیا محسوب می شود. برای کاشت چنین گیاهی باید از از کود های مخصوص زعفران استفاده کرد. کود ها باید بر اساس برنامه و زمان بندی درستی به گیاه زعفران داده شوند. ما در این مطلب قصد داریم در مورد اهمیت و چرایی کوددهی به زعفران با شما صحبت کرده و انواع کود های مخصوص زعفران را به شما معرفی کنیم. همچنین جدول مناسبی برای زمان‌بندی کوددهی به زعفران را در اختیار شما قرار خواهیم داد. چنانچه شما از جمله زعفران کاران بوده و به دنبال اطلاعات مفید برای افزایش محصول خود هستید، خواندن این مطلب را به شما توصیه می کنیم. پس تا پایان ما را همراهی کنید.

اهمیت کود برای زعفران

کوددهی و استفاده از کود های مختلف و متناسب با گیاه مورد نظر، یکی از مهم ترین کار ها برای داشتن محصولی با کیفیت است. به طور کلی می توان گفت اهمیت کود دهی در مسائل مربوط به کشاورزی بسیار بالا بوده تا جایی که می توان آن را به برنامه غذایی انسان تشبیه کرد. همانطور که انسان ها نیاز به برنامه غذایی دارند که شامل همه گروه های غذایی شده و نیاز های بدن انسان را تامین کند، گیاهان نیز برای رشد خود نیازمند چنین برنامه غذایی هستند.

کود برای زعفران نیز می تواند تمامی نیاز های غذایی گیاه زعفران را تامین کند. کوددهی به زعفران باید بر اساس قوانین و اصول خاصی انجام شود و رعایت برخی از نکات مهم در این خصوص بسیار ضروری است. به عنوان مثال در انتخاب کود مناسب برای زعفران ها باید به این نکته توجه داشت که کود ها با هم سازگار باشند. یعنی زمانی که با هم ترکیب شدند برای مزرعه ضرری نداشته باشند.

همچنین این کود ها نباید EC خاک و آب را تغییر دهند. از طرفی باید به زمان مناسبِ دادن کود ها توجه زیادی داشته باشید. هر کود زمان بندی خاص خود را داشته و باید تحت شرایط خاص و در زمان مشخص مورد استفاده قرار بگیرند. مهم ترین نکته در تعیین زمان کوددهی زعفران ها، سن مزارع است. مزارعی که سن بالاتری دارند در مقایسه با مزارع جوان برنامه کوددهی متفاوتی خواهند داشت.

بهترین کود برای زعفران

کوددهی به زعفران ها

تا اینجا متوجه شدید که استفاده از کود برای زعفران بسیار مهم و حیاتی است. اما کوددهی به زعفران باید طبق اصول خاصی انجام شود. همچنین فرایند کوددهی به زعفران مراحل مختلفی دارد که باید رعایت گردد. معمولا در مرحله اول کوددهی به زعفران باید از کود حیوانی در تابستان استفاده کرد. در مرحله دوم کود زاج آب در فصل پاییز به گیاهان داده می شود.

 مرحله سوم و آخر در فصل زمستان بوده که محلول پاشی زعفران نامیده می شود. به طور کلی می توان گفت رشد بهتر زعفران تا حد بسیار زیادی به استفاده از کود ها و املاح مختلف بستگی دارد. در دسترس بودن آب نیز در فرایند رشد زعفران بسیار مهم است اما نه با اندازه اهمیت استفاده از کود برای زعفران. در میان کود های شیمیایی و کود های حیوانی، کود های حیوانی اولویت و تاثیر بیشتری در افزایش بهره وری و گلدهی مزرعه زعفران دارند.

 علاوه بر رشد، کود حیوانی به عنوان بهترین و مناسب ترین کود برای افزایش گلدهی زعفران نیز شناخته می شود. کود های شیمیایی هم در کنار کود های حیوانی برای رشد بهتر زعفران ها ضروری هستند. پتاسیم و فسفر موجود در کود های شیمیایی می توانند رشد گیاه را چند برابر کرده و از پوسیدن ریشه و پیاز زعفران و زرد شدن برگ های آن جلوگیری کنند.

افزایش گلدهی زعفران

بهترین کود برای زعفران

همانطور که می دانید کود ها انواع مختلفی دارند که باید بر اساس محیط و نیاز گیاه مورد استفاده قرار بگیرند. کودهایی که برای زعفران مورد استفاده قرار می گیرند شامل کود حیوانی، کود گرانوله، کود زاج آب و محلول پاشی می شوند. در ادامه به بیان ویژگی های هر کدام از این کود ها خواهیم پرداخت.

  • کود حیوانی: کود حیوانی در اولین مرحله از برنامه کوددهی زعفران مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع این مرحله قبل از کشت زعفران انجام می شود و هدف از آن آماده سازی زمینه و بستر کشت خواهد بود. کود حیوانی نیز خود دارای انواع مختلفی است. بهترین کود حیوانی مناسب برای مزرعه زعفران، کود گاوی پوسیده است. استفاده از کود گاوی تازه برای مزرعه زعفران به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
  • کود گرانوله: کود های گرانوله ای که برای مزرعه زعفران توصیه می شوند عبارتند از کود سولفات پتاسیم، سوپر فسفات تریپل و کود گوگرد بنتونیت دار و کود های گرانوله پایه. معمولا کود های گرانوله در طی یک سال به مرور جذب خاک مزرعه زعفران می شوند. میزان استفاده از این کود ها بستگی به شرایط و ویژگی های مزرعه مورد نظر دارد. از این رو نمی توان میزان مشخصی از آن ها را بیان کرد. از طرفی بهتر است کود های حیوانی و کود گرانوله را به صورت یک سال در میان در مزرعه استفاده کرد.
  • کود زاج آب: کود زاج آب در مرحله دوم کوددهی به زعفران استفاده می شود و باید در طی فرایند آبیاری مورد استفاده قرار بگیرد. جالب است بدانید که به اولین آبیاری بعد از برداشت گل های زعفران در مزرعه زاج آب گفته می شود. به کود هایی که همراه آب در این مرحله استفاده می شوند، کود زاج آب گفته می شود. این مرحله مهم ترین مرحله در فرایند کود دهی به زعفران است. کود هایی که در این مرحله مورد استفاده قرار می گیرند، کود های معمولی نبوده و به راحتی در دسترس افراد قرار نمی گیرند. از طرفی افراد متخصص می توانند میزان مصرف و طریقه مصرف این نوع از کود ها را تشخیص دهند.
  • کود محلول پاشی: کود های محلول پاشی همانطور که از نامشان پیدا است، به صورت محلول بوده و بر روی گیاه پاشیده می شود. این محلول ها از طریق برگ گیاه زعفران جذب می شوند. معمولا در زمستان که پیاز زعفران به مرحله تکثیر می رسد و پیاز مادری در خاک می پوسد، از این محلول ها برای رساندن مواد غذایی از طریق برگ استفاده می کنند. در این زمان می توان از کود گوگرد برای جلوگیری از حمله موش ها و همچنین برای ضد عفونی کردن خاک استفاده کرد. برای محلول پاشی معمولا از کود های پتاس بالا و یا کود اوره استفاده می کنند.
جدول کوددهی زعفران

جدول کوددهی زعفران

همانطور که گفتیم مراحل و زمان بندی استفاده از کود برای زعفران ثابت نبوده و از مزرعه ای به مزرعه دیگر متفاوت خواهد بود. با این حال زمان تقریبی استفاده از انواع کود های مختلف برای زعفران را بیان کردیم. اما حجم و میزان مصرف کود ها متغیر هستند و نمی توان میزان ثابتی را بیان کرد. تهیه یک برنامه و جدول کود دهی به زعفران می تواند تاثیر بسیار زیادی در میزان برداشت نهایی محصول داشته باشد.

مرحلهنوع کود پیشنهادینحوه مصرف
آماده سازی زمینکودهای فسفات، کودهای ازته، کودهای پتاس بالا، کود دامی پوسیده شده، کود گوگردمصرف خاکی
آبیاری اول یا آب گلکود مخصوص گلدهی زعفران یا مصرف کودهای پتاس بالا، فسفر بالا و کود ازت بالا، هیومیک اسید، فولویک اسیدآبیاری
آبیاری دوم یا زاج آب زعفرانکود مخصوص گلدهی زعفران، کود اوره، کود پتاس بالامحلول پاشی و آبیاری
یخ آبگوگرد مایع، سه بیست، یا جلبک دریایی، کود آمینو اسید، کود مولتی کمپلکس (حاوی ریزمغذی)آبیاری و محلول پاشی

برنامه و جدول کوددهی می تواند با توجه به فاکتور های مختلفی تغییر کند. مهمترین فاکتور برای برنامه ریزی کوددهی به زعفران، سن مزرعه است. مزرعه ها به سه دسته مزرعه های نوزاد، جوان و پیر تقسیم می شوند. هر کدام از این نوع مزرعه ها نیاز های متفاوتی داشته و حجم کود مصرفی در آن ها با هم متفاوت است. برای تهیه برنامه و جدول کوددهی مناسب بهتر است از متخصصان کشت زعفران راهنمایی و مشورت بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *